Εφές-Φενέρμπαχτσε 71-80: Αφεντικό της Πόλης με Ντε Κολό

Με τον Νάντο Ντε Κολό να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση και κάνοντας… πάρτι στον αέρα (44-22 τα ριμπάουντ) η Φενέρμπαχτσε έδειξε στην Αναντολού Εφές ποιος είναι το… αφεντικό της Κωνσταντινούπολης και με την νίκη της με 80-71, έφτασε στο 2-0. Αντίθετα,  το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν, που πλήρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι την απουσία του Λάρκιν, έμεινε χωρίς νίκη μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρηση του Σινάν Ερντέμ. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην γηπεδούχο Εφές, η οποία, αν και βρέθηκε γρήγορα πίσω με 5-10, απάντησε με ένα σερί 12-0 για το 17-10, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μονόλογος για την Φενέρ,  η οποία με ένα δικό της 12-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (25-28) και παρά το τρίποντο του Μίτσιτς για το 35-32 υπέρ τη Εφές στο 17’, απάντησε με ένα ακόμα σερί 0-10, κλείνοντας το πρώτο μέρος με +7 (35-42).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα υπέρ τους προβάδισμα της τάξης των 5-8 πόντων σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν στο +7 (54-61), όμως Άντερσον και Σίμον, με δύο τρίποντα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφεραν το ματς στον πόντο (60-61). Το τρίποντο του Μπράουν και  δύο βολές του Βέσελι,  έδωσαν… αέρα έξι πόντων στην Φενέρ στο 35’ (62-68),  ενώ ο Ντε Κολό ήταν αυτός που με καλάθι στο 37’ για το 64-74, έβαλε ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση. Έτσι, το τελικό 71-80, βρίσκει την Φενέρ να φτάνει στο 2-0 και την Εφές να ξεκινά την σεζόν με 0/2, γνωρίζοντας, μάλιστα, αμφότερες τις ήττες στης στο «Σινάν Ερντέμ».

20 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ είχε ο εξαιρετικός Ντε Κολό, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Βέσελι με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. 17 πόντους σημείωσε ο Μπράουν και 10 ο Ουλανόβας, ενώ για την Αναντολού Εφές, ο Σίμον πάλευε μόνος του με 24 πόντους, με τον Μπομπουά να έχει 11.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-42, 54-61, 71-80