| Γιάννης Γιαννουδάκης | Ελλάδα

Παρακολουθήστε σε Live Streaming την κλήρωση των Εθνικών πρωταθλημάτων για την σεζόν 2024/25.

Το Stoiximan 22oz Elite Basketball Tournament, με πρεσβευτές τους Antetokounbros επέστρεψε στην δράση, με το κορυφαίο τουρνουά 2Χ2 να διεξάγεται στο κλειστό της Γλυφάδας, το διήμερο 4-5 Ιουλίου.

| Press Room | Ελλάδα

Το "Stoiximan 22oz Elite Basketball Tournament" επιστρέφει για ακόμα μεγαλύτερη δράση, με την συνέντευξη Τύπου της διοργάνωσης να πραγματοποιείται το μεσημέρι της Τρίτης στο Μαρούσι.

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας και στην κατηγορία των Παίδων, με τον προπονητή της ομάδας, Γιώργο Παντελάκη, να μιλά για τα συναισθήματα των παικτών του, που από… σχεδόν αποκλεισμένοι πριν την τελική φάση, έφτασαν μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου.

Με τον Ολυμπιακό στον θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας, ολοκληρώθηκε το  Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στις τάξεις τους και τον πολυτιμότερο παίκτη της διοργάνωσης.

Το 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων ολοκληρώθηκε, με τις Εσπερίδες να κατακτούν τον τίτλο, χάρη στην εκπληκτική Μαρ Σεγκούρα.

Οι Εσπερίδες επικράτησαν στον τελικό του Final 8 του ΠΑΟΚ με 60-55, κατακτώντας πανάξια τον τίτλο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Ακόμα μία εκκωφαντική εμφάνιση από την Σεγκούρα με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και πέντε κλεψίματα

Μετά το πρωτάθλημα στους Εφήβους, από το απόγευμα του Σαββάτου (22/6), ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει και τον τίτλο στην κατηγορία των Παίδων. Οι Πειραιώτες επικράτησαν στον τελικό του Final 8 με 66-61 του Περιστερίου, με τον Βαρδή να έχει 22 πόντους και τον Μπέκα 13.

Εξαιρετικός ήταν ο μικρός τελικός του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, με τον Πανιώνιο να επικρατεί του Προμηθέα με 59-55 και την ομάδα της Νέας Σμύρνης κατακτά την τρίτη θέση του Final 8.

Την τρίτη θέση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων κατέκτησε ο Κρόνος. Η ομάδα του Αγ. Δημητρίου επικράτησε του Παναθηναϊκού με 63-54, στον μικρό τελικό του Final 8, χάρη σε ένα επιμέρους 29-15 στην 2η περίοδο και με την Ζαφείρη να τελειώνει το ματς με 19 πόντους.