Iταλία: Με νίκες συνεχίζουν Βίρτους και Αρμάνι στο πρωτάθλημα

| Γιάννης Σιαβελής | Ιταλία

Με νίκες συνέχισαν για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ιταλίας η Βίρτους Μπολόνια και η Αρμάνι Μιλάνο που κέρδισαν Βενέτσια και Τρέντο αντίστοιχα.

Βίρτους Μπολόνια - Πιστόια 93-100: Κατάφερε και έχασε από το -19

| Δημήτρης Παπαδόπουλος | Ιταλία

Η Βίρτους Μπολόνια ηττήθηκε από την Πιστόια με 100-93,παρότι προηγήθηκε με 19 πόντους.

Μπρέσια - Βίρτους 73-87: Πρωτιά με σούπερ Μπελινέλι

Η Βίρτους πάτησε κορυφή στην Serie A μετά την νίκη της επί της Μπρέσια εκτός έδρας με σκορ 87-73 και ετοιμάζεται για τον σημαντικό αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Πέζαρο – Βίρτους 87-86: Κάζο για την Μπολόνια

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Ιταλία

Γκέλα ολκής για την Βίρτους, με την Μπολόνια να γνωρίζει την ήττα με 87-86 στην παράταση από την εκ των ουραγών Πέζαρο, με αποτέλεσμα να πέσει στο 16-7, ισόβαθμη της Βενέτσια στην 2η θέση.

Βενέτσια – Αρμάνι 78-72: «Συναγερμός» για το Μιλάνο πριν την «διαβολοβδομάδα»

Η Βενέτσια πέτυχε μεγάλη νίκη με 78-72 επί της Αρμάνι, για την 23η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, φτάνοντας στο 16-7 και την 3η θέση. Όσον αφορά το Μιλάνο, έπεσε στο 15-8 και την 4η θέση και προβλημάτισε ενόψει της τελευταίας «διαβολοβδομάδας» της Euroleague και στην προσπάθεια του για μια θέση στα Play In.

Βίρτους - Αρμάνι 84-75: Στην Μπολόνια το μεγάλο ιταλικό ντέρμπι

Η Βίρτους ΄ηταν νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της Ιταλίας αφού κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 84-75 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Μπελινέλι.

Aρμάνι-Βαρέζε 94-63: Την "καθάρισε" με διπλό Ρίτσι

Η Αρμάνι είχε εύκολο απόγευμα καθώς επικράτησε της Βαρέζε με σκορ 94-63.

Σάσαρι – Βίρτους 93-88: Γκέλα στο… σπίτι του Χαραλαμπόπουλου, πριν την επίσκεψη στο ΣΕΦ

Με… κατεβασμένα τα φτερά θα έρθει στο ΣΕΦ η Βίρτους Μπολόνια, για την αναμέτρηση της Πέμπτης (7/3, 22:00) με τον Ολυμπιακό, μετά την ήττα με 93-88 από την Σάσαρι, του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Αρμάνι Μ.-Νάπολι 72-77:Σοκ για το Μιλάνο...η πρώτη κούπα της χρονιάς στην Νάπολι

Η Νάπολι έριξε στο καναβάτσο την Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντάς στην στον τελικό με σκορ 77-72, σε ένα ματς με γρήγορο τέμπο και τον Έννις να χαρίζει το τίτλο στην ομάδα του έχοντας 21 πόντους.

Ρέτζιο Εμίλια-Νάπολι 78-87: Αποκλεισμός της ομάδας του Πρίφτη στην παράταση

Η ομάδα του δικού μας Δημήτρη Πρίφτη , εν΄ω είχε τον έλεγχο καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού , κατάφερε να χ΄ασει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στην παράταση με σκορ 87-78 από την Νάπολι.

Aρμάνι Μ.- Βενέτσια 100-77: Τελικό με...28αρη Σιλντς

Η Αρμάνι Μιλάνο κλείδωσε την πρόκρισή της στον τελικό του Ιταλικού κυπέλλου αφού επικράτησε με σκορ 100-77 επί της Βενέτσια. Όλης της προσπάθειας ηγήθηκε ο Σιλντς ο οποίος πέτυχε 28 πόντους.

Βίρτους Μ.-Ρέτζο Εμίλια 71-82: Πρόωρο φινάλε στο κύπελλο για την Μπολόνια

Ήττα σοκ και αποκλεισμός από τα προημιτελικά του κυπέλου υπέστη η ομάδα του Μπάνκι από την Ρέτζο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 82-71 και έτσι χαιρέτισε  πρόωρα την διοργάνωση.