ΤΣΣΚΑ - Μακάμπι 76-72: Εξαιρετικός Τζέιμς, έδειξε τον δρόμο στους Μοσχοβίτες!

Με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς ο οποίος πέτυχε 25 πόντους, η ΤΣΣΚΑ άφησε στο παρελθόν την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από τη Μπαρτσελόνα και πήρε την πρώτη της νίκη στην Euroleague, μετά την επικράτησή της με 76-72 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να αγωνίζεται  χωρίς τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Γιάνις Στρέλνιεκς και Σεμέν Αντόνοφ, αλλά και η Μακάμπι χωρίς τους Όμρι Κάσπι, Μαξ Χέιντεγκερ και Τζον ΝτιΜπαρτολομέο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο πιο δυναμικά από τους αντιπάλους τους στο παρκέ , χάρη στον Χίλιαρντ, ο οποίος πέτυχε τους 7 από τους 20 πόντους της ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο (20-15, 10').

Η αστοχία των δύο ομάδων κράτησε χαμηλά το σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να έχει 11/20 δίποντα και 2/11 τρίποντα και τη Μακάμπι 9/17 δίποντα και 3/14 τρίποντα.

Ο Κλάιμπερν με 5 σερί ποντούς έδωσε «αέρα» 8 πόντων στους συμπαίκτες τους (28-20), όμως με ένα επί μέρους 3-11, η «ομάδα του λαού» μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, στο τέλος του πρώτου μισού (31-30, 20').

Στο ίδιο τέμπο ακολούθησε ο ρυθμός του αγώνα και μετά την ανάπαυλα, με τους Μοσχοβίτες να βρίσκονται στο 45-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πέρασαν στην αντεπίθεση και βρέθηκαν στο +4 (58-62, 36') ύστερα από τρίποντο του Γουιλμπέκιν.

Οι Τζέιμς και Κουρμπάνοφ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς, 3' πριν το φινάλε (64-62, 37').

Με το σκορ στο 66-64, ο Τζέιμς ευστόχησε σε ακόμη ένα τρίποντο και η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 5 πόντους, ενώ στη συνέχεια ο Κλάιμπερν «σκότωσε» τη Μακάμπι ευστοχώντας και εκείνος με τη σειρά του από την περιφέρεια (72-66, 39').

Η Μακάμπι μείωσε στους δύο πόντους, 74-72, όμως ο Κλάιμπερν ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη μετά το τελικό 76-72.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς και Γουίλ Κλάιμπερν, οι οποίοι μέτρησαν 25 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Από τη μεριά της Μακάμπι, ο Γουιλμπέκιν πέτυχε 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31-30, 45-44, 76-72.