National League 1: Ένα ξέσπασμα στο γ’ δεκάλεπτο, έδωε προβάδισμα πρόκρισης στην Νήαρ Ηστ

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται, για να πάρει το εισιτήριο για την συνέχεια των Play Offs, πέτυχε η Νήαρ Ηστ, που επικράτησε του Αίολου Αγυιάς με 69-47.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, όπως δείχνει το 36-33, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νηαρ Ηστ… πέρασε χειροπέδες στους Πατρινούς. Χαρακτηριστικό το ότι οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 14 πόντους σε 20’, με την Νηαρ Ηστ να φτάνει στην άνετη νίκη με +22 (69-47).

Ο Ζήρος με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Δημητρίου και Κουπίδη να πετυχαίνουν από 14 έκαστος. Για τον Αίολο, ο Μηλιτσόπουλος είχε 14 πόντους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Ξυλάς-Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-33, 55-39, 69-47

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 8, Ζήρος 15 (4), Δέγλας 3, Δημητρίου 14, Καρυστινός 9 (3), Κουπίδης 14 (2), Γιανναλέτσος, Τσαφαράς 4, Αούτερβααλ, Τσάμης, Σπανός, Φουστέρης 2.

Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Παπαφωτίου 7 (2), Φραντζής 3 (1), Νιφόρας 7 (1), Χατζόπουλος 9, Χριστόπουλος 2, Θανόπουλος, Μηλιτσόπουλος 12 (4), Κολσούζογλου 2, Παπανδρεόπουλος 5 (1), Βαλαής, Κέκερης, Αλαφοδήμος.