Λετονία-Ισπανία 67-63: Έκανε την έκπληξη η χώρα της Βαλτικής και πήρε την νίκη

Η Λετονία νίκησε την Ισπανία με 67-63, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Eurobasket Women 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Λετονία να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Η χώρα της Βαλτικής ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).Η ομάδα του κόουτς Βέτρα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-47). Αν και η Ισπανία μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 16-12 στην τέταρτη περίοδο, η Λετονία βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 67-63. Η Λετονία θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ελλάδας, την Παρασκευή (16/6, 18:15), για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Eurobasket Women 2023.Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Στέινμπεργκα και Λάκσα με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ισπανία ξεχώρισαν οι Τζιλ (10 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Καρρέρα (9 ριμπάουντ) με 20 και 15 πόντους. Δεκάλεπτα: 17-15, 37-28, 55-47, 67-63