Ισπανία-Μαυροβούνιο 78-57: Σαρωτική η ρόχα πήρε την πρώτη της νίκη

Η Ισπανία νίκησε το Μαυροβούνιο με 78-57 και όλες οι ομάδες του πρώτου ομίλου έχουν ρεκόρ με 1-1.

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Η Ιβηρική χώρα είχε ένα επί μέρους σκορ 23-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Αν και η βαλκανική χώρα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 22-10, η ομάδα του κόουτς Μέντες βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-51). Η Ισπανία ανέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-6, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας το Μαυροβούνιο με 78-57.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Κόντε και Τορρένς με 20 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μαυροβουνίου ξεχώρισαν οι Λέκοβιτς και Γιοβάνοβιτς με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-14, 42-29, 52-51, 78-57