Φινλανδία - Αυστραλία 72-98: Με 25αρα του Πα(ρ)τι Μιλς

Η Αυστραλία έκανε ένα εξαιρετικό αγώνα και νίκησε άνετα την Φινλανδία με 98-72 στην πρώτη αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Αυστραλία να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο 7' λεπτό (17-14). Επτά σερί πόντους για την Φινλανδία στα επόμενα τρία λεπτά, που ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).

Η ομάδα του κόουτς Λάσι Τουόβι πήγε την διαφορά στους οχτώ πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Μπράιαν Γκούρτζιαν να κάνει ένα επί μέρους σκορ 28-19 και για αυτό προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Τα "καγκουρό" πα΄τησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-54). Η διαφορά ξέφυγε παραπάνω στην τέταρτη περίοδο, με την Αυστραλία να κάνει ένα επί μέρους σκορ 28-18 και να νικάει την Φινλανδία με 98-72.

Από την Αυστραλία διακρίθηκαν οι Μίλς (8 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Γκίντει (9 ριμπάουντ και 8 ασίστ) με 25 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Φινλανδία ξεχώρισαν οι Μαρκάνεν (8 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Σαλίν (2 ριμπάουντ) με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-17, 40-45, 54-70, 72-98