Ανγκόλα - Ιταλία 67-81: Τα χρειάστηκε αλλά πήρε την νίκη στο τέλος η σκουάντα ατζούρα

Η Ιταλία πήρε μια πολύ αγχωτική νίκη επί της Ανγκόλας με 81-67, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Ανγκόλα που πήρε προβάδισμα επτά πόντων σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά. Η Ιταλία με ένα επί μέρους σκορ 17-4, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Η αφρικανική χώρα συνέχιζε να παίζει physical, να δίνει ελεύθερα σουτ στην σκουάντρα ατζούρα, η οποία ήταν πολύ άστοχη. Η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με την γειτονική μας χώρα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Τρεις φορές ισοφάρισε η ομάδα του κόουτς Κλάρος στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Ποτσέκο να βρίσκει λύσεις και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57). Η Ιταλία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-10, νίκησε την Ανγκόλα με 81-67.

Από την Ανγκόλα διακρίθηκαν οι Ντουντάο (3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Φερνάντο (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιταλία ξεχώρισαν οι Φοντέκιο (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Τόνουτ (1 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 19 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 40-43, 57-61, 67-81