AEK-Xάποελ Ιερουσαλήμ 94-78: Ισοφάρισαν την σειρά οι κιτρινόμαυροι και όλα θα κριθούν στο Game 3

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-78 και ισοφάρισε την σειρά των προημιτελικών του BCL σε 1-1. Το εισιτήριο για την πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί στο Game 3 της σειράς που θα γίνει στην έδρα των κόκκινων, την Τετάρτη (19/4).

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις. Αν και η ΑΕΚ είχε διαφορά ενός πόντου στο 6' λεπτό (14-13), οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Καταιγιστικοί οι κιτρινόμαυροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-58). Υπενθυμίζουμε ότι στο τέλος της δεύτερη περιόδου έγιναν επεισόδια μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων και το δεύτερο ημίχρονο καθυστέρησε για λίγη ώρα. Η ΑΕΚ έλεγξε την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και είχε την διαφορά της κυρίως σε διψήφιο αριθμό πόντων, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-78.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Μάιλς με 10 πόντους έκαστος. Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ ξεχώρισε ο Ράντολφ με 21 πόντους, με τους Κάρινγκτον και Μεγιέρς να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

On Fire: Ο Ράντολφ της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 21 πόντους και τρία ριμπάουντ σε 23:51 λεπτά

Διαιτητές: Ροσό, Κρέγιτς, Καστίγιο