Καρδίτσα – ΑΕΚ 81-79: Φινάλε με χαμόγελα

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η Καρδίτσα τις υποχρεώσεις της στα Play Out της Basket League, με τους Θεσσαλούς να επικρατούν της ΑΕΚ με 81-79 και την Ένωση να συνεχίζει στα Play Offs μέσω της 7ης θέσης.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Καρδίτσας, όπως δείχνει το 41-43, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, όπως δείχνει το γρήγορο 3-9, προβάδισμα το οποίο οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν μέχρι το 6’ (10-16). Η Καρδίτσα αντέδρασε με τους Αβδάλα και ΜακΚάλουμ (17-18), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους για το 25-23, προτού ο ΜακΡέι διαμορφώσει το 25-25 της πρώτης περιόδου. Ένα γρήγορο 5-0 για τους γηπεδούχους, τους έφερε μπροστά με 30-25, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ το τρίποντο του Δίπλαρου έδωσε… αέρα επτά πόντων στην Καρδίτσα (38-31). Η ΑΕΚ, όμως, κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε της περιόδου, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 3-12, που την έφερε μπροστά με 43-41, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να προηγείται με 50-43, την Καρδίτσα, όμως, να απαντά με ένα 7-0 για ακόμα μία ισοπαλία (50-50). Χρηστίδης και ΜακΚάλουμ έδωσαν νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (53-52), με το τελευταίο δεκάλεπτο να ξεκινά με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 60 πόντους. Ένα 4-0 των γηπεδούχων έδωσε ένα μικρό προβάδισμα για την Καρδίτσα (70-66), ο ΜακΚάλουμ ανέβασε την διαφορά στο +7 (73-66), με την ομάδα της Θεσσαλίας να αντέχει στην αντεπίθεση της ΑΕΚ στο φινάλε και να ολοκληρώνει την σεζόν νικηφόρα, επικρατώντας με 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

Οn fire: 22 πόντους σημείωσε ο εξαιρετικός ΜακΚάλουμ

Ξεχώρισαν: 14 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Μακ, ενώ ο Αβδάλας πρόσθεσε 11 πόντους και επτά ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ, ΜακΡέι και Χατζηδάκης είχαν 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για την Καρδίτσα (80-72) στο 38’

Διαιτητές:  Μάλαμας, Λουλουδιάδης, Σπυρόπουλος