Ουλμ - Άλμπα 100-88: Οι πρωταθλητές λύγισαν τους κίτρινους

Η Ούλμ νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 100-88 και έκανε το 3/3, ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 2-1..

Η Άλμπα είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Αν και η Ούλμ πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 16' λεπτό (47-45), οι "κίτρινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-49).

Αν και η ομάδα του κόουτς Γκονζάλεθ είχε τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του κόουτς Γκαβέλ είχε πολλά σερί πόντων, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-68). Η Ούλμ είχε ένα επί μέρους σκορ 32-20 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 100-88.

Από την Ούλμ διακρίθηκαν οι Τζάλοου και Μεντόζα (4 ριμπάουντ και 10 ασίστ) με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Τίμαν και Τόμας με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-27, 49-52, 68-68, 100-88