Παναθηναϊκός-Ηρακλής 81-69: Κέρδισε τον Γηραιό, έχασε τον Σαντ Ρος

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 81-69 του Ηρακλή, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στα Ιωάννινα.   Τραυματίστηκε ο Σαντ Ρος που αποχώρησε με διάστρεμμα.

Το «τριφύλλι», που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Μήτογλου, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, όπως δείχνει το 23-12 της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως ,ο Ηρακλής, παρά τις απουσίες των Βεργίνη, Τσαϊρέλη και Σχίζα,  ισορρόπησε το παιχνίδι και όχι μόνο έριξε την διαφορά στους 5 πόντους στο ημίχρονο (36-31), αλλά κατάφερε και να προηγηθεί με 58-57, με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «πράσινοι», με όπλο την άμυνα τους, έκαναν ένα επιμέρους 24-11, φτάνοντας στην νίκη με 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 36-31, 57-58, 81-69.