Τζαζ-Κινγκς 114-130: Εξαιρετικό ντεμπούτο για Βεζένκοβ και νίκη για το Σακραμέντο

O Σάσα Βεζένκοβ έκανε θετικό ντεμπούτο σε επίσημο αγώνα του NBA, βοηθώντας τους Κινγκς να νικήσουν νίκησαν εκτός έδρας τους Τζαζ με 130-114.

Οι Κινγκς είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-24). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα (40-34) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σακραμέντο να προηγείται με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (72-58).

Η ομάδα του κόουτς Μπράουν συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (105-87). Οι Κινγκς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν τους Τζαζ με 130-114.

Από τους Κινγκς διακρίθηκαν οι Μπαρνς και Σαμπόνις (12 ριμπάουντ και 5 ασίστ) με 33 και 22 πόντους αντίστοιχα. Ο MVP της σεζόν 2022/23 της EuroLeague, Σάσα Βεζένκοβ έκανε ένα πολύ θετικό και ελπιδοφόρο ντεμπούτο, έχοντας  8 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 φάουλ και +9 στο σύστημα +/- σε 15 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα συμμετοχής.  Από τους Τζαζ ξεχώρισαν οι Κλάρκσον και Μαρκάνεν (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 24 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 24-32, 58-72, 87-105, 114-130