Εθνική Κροατίας-Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών 64-78: Νίκη-πρόκριση για την γαλανόλευκη και στους 16 θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ισλανδίας

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών νίκησε την Εθνική Κροατίας με 78-64, στην τρίτη και τελευταία ημέρα των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Αν και η γαλανόλευκη ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18), οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τη βαλκανική χώρα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-32).

Η Εθνική Ελλάδας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να νικήσει την Εθνική Κροατίας με 78-64. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα είναι η Εθνική Ισλανδίας.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Μαντζούκας και Πλώτας με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ζούγρης είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η άμυνα έβαλε τα θεμέλια, οι λύσεις στην επίθεση βρέθηκαν, η Ελλάδα έλεγξε το ρυθμό και έφτασε στη νίκη επί της Κροατίας με 78-64 στην τρίτη και τελευταία ημέρα των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 στο Ηράκλειο Κρήτης. Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Ισλανδία και ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 12 Ιουλίου στα Δύο Αοράκια.

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Πρακς (Ουγγαρία), Ατάρντ (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-32, 49-59, 64-78

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Χατζής, Καλαϊτζάκης, Ναυπλιώτης 3 (1) Νεόφυτος, Οικονομόπουλος 12 (1), Μπαζίνας 4, Μαντζούκας 24 (4), Μερμίγκης 3, Πλώτας 18 (4), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς, Ζούγρης 14 (12ρ.)