Αυστρία – Ελλάδα 32-46: Εντυπωσιακή Στολίγκα και πρώτη νίκη για την Εθνική Νεανίδων

Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο (6-17) και η εντυπωσιακή εμφάνιση της Στολίγκα (26 πόντοι με έξι τρίποντα), έδωσαν την νίκη στη Εθνική Νεανίδων με 46-32 επί της Αυστρίας, την πρώτη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (β' κατηγορίας).

Οι άμυνες έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο στα πρώτα 30’ της αναμέτρησης, όπως δείχνει το 26-29, σκορ με το οποίο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Εθνική μας ομάδα ήταν αποφασισμένη να μην ζήσει το ίδιο θρίλερ όπως απέναντι στο Λουξεμβούργο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κρατά την Αυστρία στους έξι πόντους, να πετυχαίνει 17, φτάνοντας στην ευρεία νίκη με +14.

Ασταμάτητη η Στολίγκα τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, με την Χατήρα  να έχει επτά πόντους και τις Παλάσκα και Τσάμη από έξι. Για την Αυστρία, 13 πόντους είχε η Αλμπόροβα, με την Σανσέοβιτς να έχει οκτώ πόντους και 13 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος η Ρουμανία, σε αναμέτρηση που θα διεξαχθεί το βράδυ της Τετάρτης (5/7, 20:30).

Διαιτητές: Μιτρόβσκι (Β.Μακεδονία), Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Ιζάκ (Σλοβακία)
Δεκάλεπτα: 9-11, 19-19, 26-29, 32-46
Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατλήρα 7(1), Γεωργακοπούλου, Στολίγκα 26(6), Τσάμη 6, Ζιάκα, Μπλιθικιώτη 1, Μαργέλου, Παλάσκα 6, Παρασκευπούλου, Στεφανάκη.