Εθνική Νεανίδων – Φιλική ήττα από την Κροατία

Την ήττα από την Κροατία με 50-42 υπέστη η Εθνική Νεανίδων, σε αγώνα προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο ΚΓ Επταπυργίου, ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 (Β’ κατηγορίας) που ξεκινά στις 30/6 στην Σόφια.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στην πρώτη περίοδο με την Κροατία να φτάνει στο 8-19 στο τέλος της. Η αντεπίθεση της Ελλάδας ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους 21-11 είδε το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 29-30. Το παιχνίδι διατήρησε το χαρακτήρα ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο (40-41). Οι φιλοξενούμενες έχτισαν και πάλι μια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 42-50.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και αύριο (27/6) στις 16.30 στο ίδιο γήπεδο.

Η Παρασκευοπούλου με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία από πλευράς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με την Ζιάκα να έχει εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 8-19, 29-30, 40-41, 42-50

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου, Μαργέλου, Στολίγκα 5 (1), Μπλιθικιώτη 2, Χατήρα 6, Στεφανάκη, Παρασκευοπούλου 12 (2τρ. 11ρ.), Γεωργακοπούλου, Ζιάκα 9 (1), Τσάμη 6, Παλάσκα 2, Τσινασλανίδου