Mπαχάμες-Ελλάδα 75-102: Επίδειξη δύναμης της επίσημης αγαπημένης στο Ακρόπολις

''Φουριόζα'' ήταν η εθνική μας για ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι αφού επικράτησε επί τις Μπαχάμες με σκορ 102-75 . Έτσι το γαλανόλευκο συγκρότημα έκλεισε με ακόμα μια νίκη τα φιλικά παιχνίδια και ετοιμάζεται πλέον για τις επίσημες αναμετρήσεις.

Σπουδαίο επιθετικό ξεκίνημα έκανε η Ελλάδα στο πρώτο δεκάλεπτο που κυριάρχισε στο ζωγραφιστό με τον Αντετοκούνμπο και τον Παπανικολάου και με τα τρίποντα του Μήτογλου και του Τολιόπουλου διαμόρφωσε το 28-15 της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση , κράτησε την διαφορά σε διψήφιες τιμές και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά 46-34.

Στο δεύτερο μέρος , η κυριαρχία του Γιάννη στο 1vs1 παιχνίδι και τα συνεχόμενα εύστοχα παιχνίδια του Γούοκαπ , του Μήτογλου και του Παπανικολάου , η εθνική μας έφτασε να βρίσκεται στο +22 (65-43), συνέχισε να αποδίδει αμυντικά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας 27 πόντους μπροστά (77-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η εθνική ομάδα έριξε τις στροφές της , ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε χρόνο σε όλα τα παιδιά και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με το τελικό 102-75

Τα δεκάλεπτα: 15-28,34-46,50-77,75-102

On fire: Ο Ντίνος Μήτογλου με 18 πόντους

Ξεχώρησαν: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 14 πόντους και 5 ρειμπάουντ και ακολούθησε ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους και αυτός. Από τις Μπαχάμες πρώτος σκόρερ ο Στορ με 14 πόντους , εν΄ω ο Χιλντ έμεινε χαμηλά με 9 πόντους με 1/11 τρίποντα.