Πολόνια - Χομούτοβ 100-91: Νίκη στην πρεμιέρα της EWBL με τρομερή Βιντσιλαίου

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε της υποχρεώσεις της στην EWBL η Πολόνια Βαρσοβίας της Αγγελικής Βιντσιλαίου, με την πολωνική ομάδα να νικά 100-91 τη Χομούτοβ και την Ελληνίδα γκαρντ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση.

Σε ένα παιχνίδι που τον πρώτο λόγο είχε η επίθεση η Πολόνια Βαρσοβίας αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο τελικά ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη, με τη συμβολή τη εκρηκτικής γκαρντ να είναι καταλυτική.

Πρώτη σκόρερ για πολωνική ομάδα ήταν η Ράντιτς με 20 πόντους, με τη Σέρβα να έχει 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ συγκεντρώνοντας 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου έμεινε στο παρκέ για 30 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ κέρδισε και 8 φάουλ.

Τα δεκάλετπα: 24-23, 46-53, 76-77, 100-91.

Υπενθυμίζεται ότι στην ίδια διοργάνωση συμμετέχει και η Ελευθερία Μοσχάτου, με τις υποχρεώσεις της ελληνικής ομάδας να ξεκινούν τις επόμενες ημέρες.