Ιράν-Βενεζουέλα 89-87: Φιλική νίκη για την χώρα της Μέσης Ανατολής στην παράταση

Το Ιράν επικράτησε στην παράταση της Βενεζουέλας με 89-87 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Κίνα.

Αν και η Βενεζουέλα ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13), οι δύο χώρες έδωσαν μεγάλη μάχη και ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (37-37). Η χώρα της Νότιας Αμερικής ανέβασε την διαφορά και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-53), αλλά η χώρα της Μέσης Ανατολής μείωσε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο χώρες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (79-79). Το Ιράν ήταν πιο αποτελεσματικό στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Βενεζουέλα με 89-87 σε φιλικό αγώνα.

Από το Ιράν διακρίθηκαν οι Γιακτσαλί και Βαχέντι με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενεζουέλα ξεχώρισαν οι Ασκάνιο και Μιράγιες με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-14, 37-37, 53-60, 79-79 (κ.δ.), 89-87 (παρ.)