Φενέρμπαχτσε-Σαμσουνσπόρ 85-53: Καταιγιστική η ομάδα του κόουτς Ιτούδη

Η Φενε΄ρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Σαμσουνσπόρ με 83-53 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-4.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Αν και η Σαμσουνσπόρ μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "κίτρινοι" βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-29).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-41). Η Φενέρπαχτσε πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-12, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Σαμσουνσπόρ με 83-53.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Σανλί (10 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μαχμούτογλου με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ο Παπαιάννης είχε έξι πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 22;46 λεπτά. Ο Καλάθης είχε πέντε πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 17:45 λεπτά. Ο Ντόρσει είχε δύο πόντους, ένα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 19:16 λεπτά. Από την Σαμσουνσπόρ ξεχώρισε ο Κράοφορντ με δώδεκα πόντους, με τους Λέβι και Πέμπερτσον να βάζουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-12, 33-29, 55-41, 83-53