Εφές-Μπουγιουκτσεκμέτσε 89-78: Ο Κλάιμπερν έδειξε τον δρόμο για την νίκη στους μπλε

Η Εφές, που δεν είχε τον Λάρκιν στην αποστολή της, νίκησε εντός έδρας την Μπουγιουκτσεκμέτσε με 89-78, για την πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπουγιουκτσεκμέτσε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-25). Η Εφές βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-38).

Η ομάδα του κόουτς Τσαν ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-59). Η Εφές διατήρηε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπουγιουκτσεκμέτσε με 89-78.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Τουντά με 16 και 14 πόντους αντίτοιχα.

Δεκάλεπτα:  25-26, 48-38, 72-59, 89-78