Καρσίγιακα-Εφές 74-83: Η ομάδα του Αταμάν κατέκτησε το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Καρσίγιακα με 83-74, έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό της, για αυτό ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-27). Αν και η Καρσίγιακα πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 12' λεπτό (36-30), οι μπλε βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Παρότι η ομάδα από την Σμύρνη πήρε προβάδισμα στο 25' λεπτό (60-59), η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν κράτησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, νίκησε εκτός έδρας την Καρσίγιακα με 83-74, κάνοντας το 3-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Τουρκίας για την φετινή σεζόν.

Από την Εφέςι διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Μπράουν (5 ριμπάουντ) και ΜακΚόλουμ (3 ριμπάουντ και 11 ασίστ) με 21 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα:  27-28, 46-48, 63-64, 74-83