Γκριμάου: «Δεν ξέρω αν τα κριτήρια για κάποια σφυρίγματα ήταν τα ίδια»

Η Ρέαλ πήρε το Copa Del Rey καθώς νίκησε τη Μπαρτσελόνα στον τελικό με σκορ 96-85, με τον προπονητή των Καταλανών να σημειώνει χαρακτηριστικά πως η ομάδα του απέτυχε μεν, αλλά αμφέβαλε για τα κριτήρια με τα οποία έγιναν κάποιες υποδείξεις των διαιτητών.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Ισπανός τεχνικός:

«Σε τρία λεπτά αποβάλλουν έναν από τους καλύτερούς μας παίκτες. Είμαι σίγουρος ότι κοιτάζουν τα φάουλ αργότερα αλλά δεν ξέρω αν τα κριτήρια είναι τα ίδια. Επειδή υπάρχουν παίκτες που παίζουν 34 λεπτά στην άλλη ομάδα και κάνουν τρία φάουλ.

Και τον αγαπώ σαν παίκτη επειδή είναι πάρα πολύ καλός, αλλά σπρώχνει σε όλο το παιχνίδι. Δίνουν στον Μπίλι (σ.σ. Ερνανγκόμεθ) τεχνική ποινή αφού άκουσαν ότι δεν είναι το παιδί του NBA. Σίγουρα δεν χάσαμε εξαιτίας των διαιτητών αλλά...»

Στη συνέχεια μίλησε στη συνέντευξη Τύπου, όπου προσέθεσε:

«Έχουμε αποτύχει και δεν ψάχνω δικαιολογίες. Μας ώθησαν στο επίπεδο που εμείς τους επιτρέψαμε. Δεν τα βάζω με την αντίπαλη ομάδα, απόλυτος σεβασμός.

Αλλά πρέπει να μάθουμε να παίζουμε διαφορετικά. Υπάρχουν στιγμές που δεν ξέραμε πώς να παίξουμε μπροστά σε αυτή τη σκληράδα».