Mπαρτσελόνα-Βαλένθια 76-79: Απόδραση από την Βαρκελώνη πριν τον Ολυμπιακό

Σπουδαίο διπλό πέτυχαν οι νυχτρίδες στην Βαρκελώνη , καθ΄ως νίκησαν την Μπαρτσελόνα με σκορ 79-76, λίγες μέρες πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό.

Σε 21 αγωνιστικές στην Liga Endesa η Βαλένθια πανηγύρισε την 13η νίκη της και πλησίασε την Μπαρτσελόνα στην βαθμολογία που βρίσκεται στο 14-7.

Αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου έκαναν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ενώ έχαναν 58-44 , έκαναν ένα σερί 19-0 και βρέθηκαν μπροστά στο ματς με σκορ 58-63. Εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμά τους μέχρι τα τελευταία λεπτά με τν Λαπροβίτολα να χάνει το τρίποντο της ισοφάρισης στην τελευταία επίθεση του αγώνα και τις νυχτερίδες να φεύγουν νικητές με σκορ 79-76.

Πρώτος σκόρερ για τοςυ φιλοξενούμενους ήταν ο Οντζελέγιε με 17 πόντους και ακολούθησε ο Πραντίγια με 15, την στιγμή που οι νυχτερίδες παίζανε χωρ΄ις κλασσικό ψηλό.

Από τους φιλοξενούμενους ο Χερναγκόμεθ που πέτυχε 16 πόντους με 9 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετά για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-38, 58-52, 76-79