Bίρτους-Μπασκόνια 91-95: Σόου Χάουαρντ και τώρα... Μακάμπι

Η Μπασκόνια έφυγε με ένα τεράστιο διπλό απο την έδρα της Βίρτους με σκορ έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ με σκορ 95-91. 'Ετσι οι Ισπανοί έχουν δυο ευκαιρίες να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα play-offs αφού πέρασαν ως 8οι.

Aρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα για τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο , με τον Σενγκέλια και τον Μπελινέλι να ηγούνται για τους γηπεδούχους και τον Χάουαρντ με τον Μαρίνκοβιτς να ακολουθούν η Βίρτους πήρε ένα μικρό προβάδισμα με σκορ 22-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι Ιταλοί έβλεπαν το καλάθι σαν «βαρέλι» γεγονός που το μαρτυρά οι 31 πόντοι ενεργητικό. Τα τρίποντα των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς κρατούσαν την ισορροπία στο παιχνίδι (38-38), ένα 13-0 των γηπεδούχων έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (51-38) , με την Μπασκόνια να μειώνει σε 53-44 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπελινέλι έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους με διψήφιες τιμές (64-54) με τον ΜακΙντάιρ και τον Χάουαρντ να απαντούν και να δίνουν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με σκορ 67-73, με τα τρίποντα του Ντόμπριτς και του Λούντμπεργκ να διαμορφώνουν το 74-74 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Oι συνεχόμενοι πόντοι , του Μαρίνκοβιτς και του Χάουαρντ έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην Μπασκόνια στις αρχές της τελευταίας περιόδου με σκορ 74-80 , η Βίρτους έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 90-90 στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Κοστέλλο και Μονέκε ήταν έυστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και χάρισαν ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 53-44, 74-75, 91-95