Παρτιζάν - Βαλένθια 79-66: Αποχαιρέτησε με νίκη την φετινή Ευρωλίγκα

Η Παρτιζάν επιβλήθηκε με 79-66 της Βαλένθια και έκλεισε με νίκη την φετινή πορεία της στην Euroleague στην οποία κατέκτησε την 11η θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 με καλάθι του Αλέκσα Αβράμοβιτς αλλά η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 19-7 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 6 πόντους (15-21).Στην δεύτερη περίοδο, ένα σερί 11-0 της Παρτιζάν έκανε το 35-29 αλλά η Βαλένθια απάντησε με δικό της 9-0 σερί και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (35-37).

Στο δεύτερο μισό οι Σέρβοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 42-37. Αργότερα,το τρίποντο του Οτζελέγε έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Βαλενθιάνους (48-49),με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 58-52. Εκεί το επιμέρους 9-2 των γηπεδούχων εκτόξευσε την διαφορά στους 13 (67-54) και έβαλε θεμέλια νίκης για τους Σέρβους. Οι "νυχτερίδες" δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και έτσι αποχαιρέτησαν με ήττα την φετινή διοργάνωση με 79-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάναλι με 19 πόντους,ενώ ο Τζαλίν Σμιθ προσέθεσε 15. Για την Βαλένθια ο Οτζελέγε σκόραρε 17 πόντους και ο Χάρπερ 13.

Τα δεκάλεπτα:15-21,35-37,58-62,79-66