Ολυμπιακός – Βίρτους 74-69: Με άμυνα – μέγγενη, νίκησε και τις απουσίες

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειχνε να… λυγίζει από τις απουσίες στα γκαρντ και την ποιότητα της Βίρτους, όντας πίσω μέχρι και με 12 πόντους. Στο β’ μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι», με άμυνα για σεμινάριο (πέντε π΄όντοι στο τρίτο δεκάλεπτο και 23 συνολικά στην επανάληψη) «κατάπιαν» τους Ιταλούς και με την νίκη του με 74-69, τους έπιασαν στο 17-11 και κάλυψαν και το εις βάρος τους -2 του πρώτου αγώνα.

Νευρικό και με αρκετά λάθη το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Βίρτους, που προηγήθηκε με 12-6.  Ο Κάνααν απάντησε με τετράποντο (!) για το 10-12, με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει σε 12-12. Οι Ιταλοί ξέφυγαν και πάλι με 19-14, με πρωταγωνιστή τον Χάκετ, τον Ολυμπιακό, πάντως, να… ροκανίζει την διαφορά στον ένα πόντο (21-22), με το φινάλε του δεκαλέπτου, μετά από τρίποντο του Κάνααν, που έχει ήδη εννέα πόντους.

Σενγκέλια και Λούντμπεργκ έφεραν γρήγορα την Βίρτους στο +5, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-28). Ο ΜακΚίσικ κέρδισε το τρίτο φάουλ του Δανού γκαρντ, όμως τα λάθη συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να ξεφύγουν με 24-32, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με ένα 4-0 για το 28-32, όμως η Βίρτους με ένα δικό της 5-0  ξέφυγε για πρώτη φορά με +9 (28-37). Ένα 5-0 δια χειρός Παπανικολάου μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-37), όμως ο Μπελινέλι είχε… βρει το χέρι του και με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 34-41. Ο Σενγκέλια ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +9 για τους φιλοξενούμενους (34-43), το τρίποντο του Χάκετ έστειλε την διαφορά στο +12 (34-46), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-46, μετά από τρίποντο του Παπανικολάου.

Ο Παπανικολάου μπήκε… ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 40-46. Ο Φαλ με κάρφωμα, μετά από ασίστ του Γκος, μείωσε σε 42-46, με τον Γάλλο να… μοιράζει τάπες στην ίδια φάση και τον Κάνααν με τρίποντο για το 45-46 να βάζει… φωτιά στο ΣΕΦ. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχιζε να… τσακίζει κόκκαλα, ενώ στην επίθεση, ο Πίτερς με γκολ – φάουλ έβαλε τος γηπεδούχους μπροστά με 4-46, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά το τρίτο δεκάλεπτο με 11-0. Ο Γκος με floater ανέβασε το σερί στο 13-0 (50-46), με την Βίρτους να σκοράρει για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο μετά από 5 ½ λεπτά, με βολές του Χάκετ για το 50-48. Ο Γκος με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (52-48),  με το ΜακΚίσικ, με μία από τις αγαπημένες του… μπούκες, να πετυχαίνει το 55-48. Ο Σενγκέλια με γκολ – φάουλ μείωσε σε 55-51, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με κάρφωμα του Φαλ και άμυνα του Γκος πάνω στον Μπελινέλι για το 57-51 και τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα εκκωφαντικό 20-5!

Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του, με τον Λούντμπεργκ να μειώνει σε 57-53. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ράιτ, με 2/2 βολές και κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό, ανέβασαν την διαφορά στο +8 για τον Ολυμπιακό (61-53). Το γκολ – φάουλ το Πετρούσεβ (63-53) έφερε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα. Ο Σενγκέλια έδωσε πόντους μετά από ώρα στην Βίρτους (63-55), όμως το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 68-57… επανάφερε τις ισορροπίες.  Ο Σενγκέλια, με νέο γκολ – φάουλ για το 68-62, συνέχισε να… κρατά ζωντανή την Βίρτους, με τον Πετρούσεβ να παίρνει «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 69-62. Ο Μικι με φόλοου μείωσε σε 69-64, ο Γκος με καλάθι έγραψε το 71-64, με τον Παγιόλα να μειώνει σε 71-67 στα 36’’ και την Βίρτους να κυνηγά, τουλάχιστον, την υπεράσπιση του +2 του πρώτου αγώνα.  Κάπου εκεί, όμως, ήρθε ο Πίτερς, που με τρίποντο στα 16’’ για το 74-67, όχι μόνο… κλείδωσε την νίκη για τον Ολυμπιακό, αλλά και την διαφορά, σε περίπτωση ισοβαθμίας ανάμεσα στις δύο ομάδες.  Έτσι, με το υπέρ του 74-69, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 17-11, πιάνοντας την Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

Οn fire: Ο Παπανικολάου με 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, πήρε στις… πλάτες του τον Ολυμπιακό.

Ξεχώρισαν: 12 πόντους σημείωσε ο Κάνααν και 11 ο Φαλ, ενώ για την Βίρτους, ο Σενγκέλια είχε 15 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Βίρτους (34-46) στο 19’

Διαιτητές: Ρότσα, Πέρεθ, Πίτεκ