Bίρτους Μ.- Βιλερμπάν 73-63: Το τέταρτο δεκαλεπτο έσωσε τους Ιταλούς

Οι γηπεδούχοι κάνοντας καταπληκτικό τέταρτο δεκ'άλεπτο σε άμυνα και επίθεση , με επιμέροςυ σκορ 28-9 νίκησαν την μαχητική για 20 λεπτά Βιλερμπάν με σκορ 73-63. Η Βίρτους βρίσκεται έτσι στο 15-7 της βαθμολογίας και οι Γάλλοι στο 4-18.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε η Βίρτους στο παιχνίδι η οποία περιόρισε με την άμυνα της την επίθεση της Βιλερμπάν και με καλάθια των Χάκετ , Ντάνστον ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μακάμπι με τον Γιουσούφα Φαλ να κάνει πάρτυ στο αντίπαλο ζωγραφιστό καθώς σημείωσε τους 12 από τους 22 πόντους της Βιλερμπάν στο δεκάλεπτο , με την Βίρτους να μην μπορεί να τον μαρκάρει , οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 27-32.

Στο δεύτερο μέρος , οι Γάλλοι αύξησαν την διαφορά στους δέκα (34-44,26:00) με συνεχόμενα καλάθια του Φαλ , του Λι και του Σκοτ, οι Ιταλοί μείωσαν στους πέντε (45-50, 28:20) και με δυο καλάθια των Γάλλων στο τελευταίο λεπτό ξανά ανέβασαν την διαφορά στους εννιά (45-54) στο τέλος της περιόδου. Στο τέλος , η άμυνα των γηπεδούχων τσάκιζε κόκκαλα καθώς δέχτηκε μόνο εννιά πόντους και από την άλλη πετούσαν φωτιές στην επίθεση βάζοντας 28 πόντους κυρίως με τους Μπελινέλι και Χάκετ , οι Ιταλοί πανηγύρισαν μια σπουδαία και δύσκολη νίκη με σκορ 73-63.

Από τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Χάκετ και Μπελινέλι με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους νταμπλούχους Φαλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Λι με 14 πόντους και 12 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα:19-10,27-32,45-54,73-63

Screenshot 2024 01 18 at 23 26 48 Virtus Segafredo Bologna vs LDLC ASVEL Villeurbanne 18 January 2024 21 30 EuroLeague