Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 87-56: Το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου… αιχμαλώτισε την Φενέρ πριν την επίσκεψη στο ΣΕΦ

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ερυθρός Αστέρας απέναντι στην Φενέρμπαχτσε. Οι «ερυθρόλευκοι» του Γιάννη Σφαιρόπουλου διέλυσαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με το εκκωφαντικό 87-56, με τους Σέρβους να ανεβαίνουν στο 3-5. Στο 5-3 έπεσαν οι Τούρκοι.

Η ομάδα του Βελιγραδίου έδειξε τις… άγριες διαθέσεις της από το ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε με 22-13 και 25-16 στο δεκάλεπτο και δεν έβγαλε ποτέ το πόδι από το… γκάζι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι… βομβάρδιζαν από την περιφέρεια με τους Ντος Σάντος και Τεόντοσιτς να… εκτοξεύουν την διαφορά στο +16 (35-19). Ακόμα ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έστειλε τον Αστέρα στο +20 (43-23), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-26.

Το πάρτι των Σέρβων συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τον Ερυθρό Αστέρα να… σκορπίζει την Φενέρμπαχτσε, παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από πλευράς Τούρκων (51-38). Ένα γρήγορο 9-2 έστειλε και πάλι την διαφορά στο +20 (60-40) στο 30’, με το τελευταίο δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε γιορτή για τους γηπεδούχους,  με την διαφορά να φτάνει στο +30 με τρίποντο του Νέντοβιτς (78-48) και τελικά να… κλειδώνει στο +31, όπως δείχνει το τελικό 87-56.

18 πόντους με 4/5 τρίποντα είχε ο Τεόντοσιτς, με τον Μπολομπόι να έχει 14 πόντους και τον Νέντοβιτς 12, ενώ για την Φενέρ, ο Χέιζ – Ντέιβις με 12 πόντους, ήταν ο μοναδικός διψήφιος από πλευράς φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-26, 60-40, 87-56