Koλοσσός Ρόδου- Μαρούσι 89-85 : Έκανε το καθήκον του και περιμένει καλά νέα από την Καρδίτσα

Σπουδαία νίκη πήρε ο Κολοσσός που επικράτησε με σκορ 89-85 του Αμαρουσίου  και πλέον στρέφει την προσοή του στο ματς της Καρδίτσας με τον ΠΑΟΚ, καθώς με νίκη των γηπεδούχων , οι Ροδίτες θα ολοκληρώσουν την κανονικη περίοδο στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Καταιγιστικός ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός με τον Περάντες και τον Πόλει και τα τρίποντα του Πετρόπουλου έκανε ένα επιθετικό ξέσπασμα 21-2, με το Μαρούσι να μειώνει σε 23-7 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο,οι νησιώτες αύξησαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (33-12) με το Μαρούσι να μειώνει την διαφορά στους 14 (36-22) με ένα ξέσπασμα 9-2 δια χειρός Μπρίσκοου και Τζούστον και τους φιλοξενούμενους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να την κρατούν σε αυτά τα επίπεδα (44-29).

Στο δεύτερο μέρος, τα συνεχόμενα τρίποντα του Νικολαίδη έριξαν την διαφορά και πάλι σε μονοψήφιες τιμές (51-43), με τον Κολοσσό να αντιδράει και με ένα 8-0 σερί και διαμόρφωσε το 59-43, με τους Ροδίτες να κρατούν την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (68-52). Στην τέταρτη περίοδο , τα τρίποντα του Γούνταρντ και του Μπρίσκο διαμόρφωσαν το 75-63 . Σίτου και Γκάουντλοκ διαμόρφωσαν το 78-66. Ένα 8-0 του Αμαρουσίου μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους (78-75).O Mπιλής ανέβασε την διαφορά με τρίποντο σε 83-78 και οι γηπεδούχοι με τις εύστοχες βολές του Σίτου και του Γκάουντλοκ διαμόρφωσαν το 89-83, με το Μαρούσι να διαμορφώνει το τελικό 89-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85.

On fire: Ο Σίτου με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των Ροδιτών.

Ξεχώρισαν: Ο Άντριου Γκαουντλοκ πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές και ο Πόλει 12. Για το Μαρούσι οι Μπρίσκοου και Νικολαΐδης είχαν από 18.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 των γηπεδούχων στα 15'30" (34-13).