ΑΕΚ-Περιστέρι 97-101: Οι Πρίγκηπες κρατούν την Ένωση σε αγωνία

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΚ με σκορ 101-97, με τους Πρίγκηπες να πετούν εκτός 6αδας την Ένωση , η οποία τώρα περιμένει ένα διπλό είτε  αυτό του ΠΑΟΚ στην Καρδίτσα είτε του Αμαρουσίου κόντρα στο Κολοσσό.

Αρκετά παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο όπως μαρτυρά το επιμέρους 29-29. Κοντά κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες χωρίς καμία να ξεφύγει της άλλης με το σκορ να είναι 22-22. Καράμπελας και Κουζμίνσκας έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην ΑΕΚ 27-22 με το Περιστέρι να αντιδρά με τον Ρένφρο και τον Λοβ και να ισσοφαρίζει σε 29-29. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , το Περιστέρι πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων με τον Λοβ και τον Ράνγκλαντ (39-44) με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την διαφορά και να την αυξάνουν μέχρι την ανάπαυλα (51-58).

Στο δεύτερο μέρος , η ΑΕΚ με ένα 4-0 αύξησε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (51-62) με την αντεπίθεση της ΑΕΚ να ξεκινάει. Η Ένωση με τον Κουζέλογλου και τον ΜακΡέι έκαναν ένα 14-3 και πήραν και πάλι το προβάδισμα (66-65) , με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλοι μέχρι το τέλος της περιόδου (76-76).Στην τελευταία περίοδο , η ΑΕΚ μέχρι τα μισά είχε το προβάδισμα με σκορ 92-87. Το Περιστέρι , στην συνέχεια έβγαζε τις άμυνες με τον Ρένφρο και τις μετουσίωνε μπροστά σε καλάθια και ένα 9-0 δια χειρός Ράνγκλαντ οι Πρίγκηπες έκαναν την ολική ανατροπή και διαμόρφωσαν το 93-98 με το ρολόι να δείχνει 30'' για το τέλος. H AEK μείωσε σε 95-98 ,με το Περιστέρι να εκμεταλλεύεται την ευστοχία του στις βολές και να διαμορφώνεται το τελικό 101-97 υπέρ της ομα΄δας των Δυτικών Προαστίων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101

Οn fire: Ο Ράνγκλαντ με 19 πόντους και 10 ασσίστ

Ξεχώρισαν: Από μεριάς Περιστερίου ο Λοβ είχε 20 πόντους και ο Ρένφρο με 16. Από τους ηττημένους ο ΜακΡέι είχε 27 πόντους αλλά ήταν κυριολεκτικά μόνος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 της ΑΕΚ (51-62, 21:34)