Aπόλλων-Προμηθέας 56-84: Τους στραγγάλισε...με διπλό Κάουαν

Σαν σε προπόνηση ο Προμηθέας πέρασε από το γήπεδο του Απόλλωνα σκορπίζοντάς τον 56-84 , έχοντας σε καταπληκτικό βράδυ τον Κάουαν που έκανε double double με 17 πόντους και 10 ασσίστ. Ο Προμηθέας με αυτήν την νίκη έφτασε στο 10-8 της βαθμολογίας , ενώ ο Απόλλωνας βρίσκεται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-15.

Με τις μηχανές στο τέρμα μπήκε ο Προμηθέας στο παιχνίδι που έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις του. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την σπουδαία άμυνά τους στο πρώτο δεκάλεπτο (δέχθηκαν μόνο 11 πόντους) ,έβαλαν τα καλάθια μπροστά και πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Προμηθέας χτυπώντας με τα τρίποντα του Ρέινολντς και του Μπαζίνα και μέσα στην ρακέτα με τον Ετσενίκε έκαναν double scor (15-30), με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να αντιδράσει αφού είχε κολλήσει επιθετικά , ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε και ανέβασε περαιτέρω το χάντικαπ στο τέλος του ημιχρόνου (19-36).

Στο δεύτερο μέρος , ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές επιθετικά κυρίως με τον Μπράουν και τον Πέρκινς και μείωσε την διαφορά (25-39). Τα τρίποντα του Κάουαν και οι εύστοχες επιθετικές επιλογές του Χρυσικόπουλου και του Χέιλ , είχε ως αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά πάνω από τους 20 (27-49) με τους φιλοξενούμενους να την κρατάνε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (37-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , τα τρίποντα του Κάουαν και του Μπαζίνα αύξησαν το χάντικαπ στους 27 (39-66) με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν αφού δεν είχαν τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια ,η συνέχεια αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν μια ευρεία νίκη με σκορ 56-84

Τα δεκάλεπτα: 11-16,19-36,37-58,56-84

On fire: Ο Κάουαν με 17 πόντους και 10 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από τους γηπεδούχους ο Μπράουν και ο Όσμπορν με 15 και 11 αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπαζίνας είχε 14 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +33 του Προμηθέα (48-81,38:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ζακεστίδης, Χριστινάκης