Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 97-82 : Το "καθάρισαν" στο τέλος οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός είχε το ΠΑΟΚ κολλημένο μέχρι το 36' (82-80) , όμως ένα 15-2  στα τελευταία τέσσερα  λεπτά γλύτωσαν τους πράσινους από τους μπελάδες.

Από ένα καλό ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες στην αναμέτρηση του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι , επέβαλε τον ρυθμό του κλειδώνοντας τον Παναθηναϊκό στην επίθεση και έφτασε να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περίοδου( 17-22). Στο δέυτερο δεκάλεπτο , ο δικέφαλος εξακολουθούσε να είναι απειλητικός . Έφτασε να προηγηθεί ακόμα και για 9 πόντους (27-36) με εξαιρετικό Άλστον και Σμιθ . Οι πράσινοι από το σημείο αυτό ανέβασαν ρυθμούς, κάλυψαν την διαφορά με ηγέτη τον Ναν και έκλεισαν το ημίχρονο με ισοφαρίζοντας τον δικέφαλο με σκορ 45-45.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο σοβαρός με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι. Στην επίθεση πετούσε φωτιές ,αφού σημείωσε 29 πόντους , ενώ στην άμυνα δέχθηκε 17 με αποτέλεσμα να προηγείται με διψήφια διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο δικέφαλος δεν έπεσε αμάχητος. Με πρωταγωνιστή τον Φρίντρικσον που ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του , ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά στο καλάθι (82-80) στο 35:38. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά με ένα 10-0 , ανέβασε και πάλι το χάντικαπ σε διψήφιο αριθμό 92-80 και οι πράσινοι επικράτησαν στο παιχνίδι με το τελικό 97-82, διατηρώντας το αήττητο σερί.

Τα δεκάλεπτα:17-22,45-45,74-62,97-82

On fire : Ο Ναν με 21 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ από πλευράς γηπεδούχων και ο Άλστον με 18 πόντους και ο διπλός Φρίντρικσον με 15 πόντους και 11 ασσίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος