Άρης – Περιστέρι 81-73: Αυτοκράτορας Γκάλινατ

Με τον Γκάλινατ να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι από τα 6.75 (18 πόντοι με έξι τρίποντα), ο Άρης ξεπέρασε το εμπόδιο του Περιστερίου και με το υπέρ του 81-73 ανέβηκε στο 6-4. Στο 5-5 έπεσε το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη, που... αγχώνεται για την συμμετοχή του στο Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο α’ μέρος της αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να περιορίζει στους 12 πόντους το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (18-12). Οι γηπεδούχοι ήταν καταφανέστατα ανώτεροι μέχρι το 13΄, όταν και προηγήθηκαν με 29-16! Κάπου εκεί, το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και με ένα 10-0 έφερε το ματς στο σουτ (29-26), όμως το φινάλε άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους. Τολιόπουλος, Μπλούμπεργκς και Ντε Σόουζα έτρεξαν ένα 7-2 για το 36-28, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Άρη μπροστά με 37-30.

Δυνατό ξεκίνημα του Άρη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Μπλούμπεργκς για το 45-33, να στέλνει τους «κιτρινόμαυρους» εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα. Το Περιστέρι απάντησε με ένα γρήγορο 6-0 για το 45-39, όμως Γκάλινατ και Καρ απάντησαν με ένα 7-0 για το +13 (52-39), προβάδισμα το οποίο ο Άρης διατήρησε μέχρι το φινάλε της περιόδου (59-46). To show του Γκάλινατ από την περιφέρεια συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (65-51), ενώ το εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Μπάνκστον, έφερε τον Άρη στο +15 (71-56). Το τρίποντο του Τολιόπουλου για το 74-56, έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +18, με το παιχνίδι να δείχνει να μην έχει γυρισμό για το Περιστέρι. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Ράγκλαντ έριξαν την διαφορά στους 10 , (77-67 στο 38’), όμως ο Καρ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 79-67. Το Περιστέρι, εκμεταλλευόμενο τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων, έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει ένα χαμένο ματς, μειώνοντας σε 79-73, όμως τα χρονικά περιθώρια ήταν κάτι παραπάνω από στενά, με τον Άρη να φτάνει στην νίκη με 81-73, χάρη  σε 2/2 βολές του Τολιόπουλου στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73

Οn fire: Ασταμάτητος ο Γκάλινατ με 18 πόντους και 6/11 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: 12 πόντους είχε ο Μπλούμπεργκς και 11 ο Τολιόπουλος για τους γηπεδούχους, ενώ για το Περιστέρι, ο Ράγκλαντ είχε 19 πόντους και 10 ασίστ, με τον Ρένφρο να έχει 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Άρη (74-56) στο 34’.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Θεονάς