Γουόριορς-Καβαλίερς 96-82: Με «17αρα» επέστρεψε ο Κλέι Τόμπσον μετά από 2.5 χρόνια

Η επιστροφή του Κλέι Τόμπσον μετά από 2.5 χρόνια ήταν το κύριο θέμα στο NBA τα ξημερώματα της Δευτέρας (10/1), με τους Γουόριορς να επικρατούν εντός έδρας των Καβαλίερς με 96-82 και να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στους 30-9, ενώ η ομάδα από το Κλίβελαντ έπεσε στο 22-18.

Με το παιχνίδι απέναντι στην ομάδα που κατέκτησε τρεις τίτλους με τους Γουόριορς, δηλαδή τους Καβαλίερς, ο Κλέι Τόμπσον επέστρεψε στα παρκέ μετά από 2.5 χρόνια. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου με πέντε πόντους (51-46).

Η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 28-14 και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-60). Οι Γουόριορς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Καβαλίερς με 96-82.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Τόμπσον με 28 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Καβαλίερς ξεχώρισαν οι Στέβενς και Ρόντο με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 24-21, 51-46, 79-60, 96-82