Σέλτικς-Χιτ 114-94: 1-0 με «τριπλό» Τέιτουμ

Οι Σέλτικς δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση εναντίον του Μαϊάμι και κέρδισαν εύκολα με σκορ , κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Οι Κέλτες είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Τέιτουμ που πέτυχε triple double με .

Οι Σέλτικς μπήκαν εξαιρετικά στο ματς , δεν απειλήθηκαν σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 60-45. Στην επανάληψη οι Κέλτες δεν έριξαν το ρυθμό τους καθόλου , συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο στην επίθεση και έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και για 32 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (91-59).  Ο Μαζούλα ξεκούρασε τους βασικούς στην τελευταία περίοδο, οι Χιτ το εκμεταλλεύτηκαν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώοσουν την διαφορά και να διαμορφώσουν το τελικός 114-94.

Από τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Τέιτουμ με 23 πόντους , 10 ριμπάουντ και ισάριθμες ασσίστ, ακολούθησε ο Γουάιτ με 20 , εν΄ω Πορζίνγκις και Μπράουν τελείωσαν το ματς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αντεμπάγιο με 24 πόντους , ενώ χαμηλά έμεινε ο Χιρο που είχε 11 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-26, 60-45, 91-59, 114-94