Μαϊάμι Χιτ-Μπόστον Σέλτικς 106-110: Σόου Πορζίνγκις και Τέιτουμ για τους Κέλτες

Την τέταρτη διαδοχική νίκη πέτυχαν οι Σέλτικς στο Μαϊάμι εναντίον των Χιτ με σκορ 110-106 έχοντας σε καταπληκτικό βράδυ τον Τέιτουμ και τον Πορζίνγκις.

Οι Κ΄ελτες ήταν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα όλη την ώρα μπροστά στο παιχνίδι. Η διαφορά μάλιστα στην 4η περίοδο είχε ξεπεράσει και τις διψήφιες τιμές (82-94) όμως ένας διακπλητισμός μεταξύ του Μπράουν και του Ρόμπινσον ευνόησαν τους γηπεδούχους που την μάζεψαν πολύ γρήγορα στους 3 (101-104) με τις τρίποντες βόμβες του καταπληκτικού αλλά μόνου στα τελευταία λεπτά Χίρο. Οι Σέλτικς ευστόχησαν στις βολές στο τέλος και πέτυχαν έτσι την τέταρτη σερί νίκη τους με σκορ 110-106.

Από τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Τέιτουμ που άγγιξε το triple double με 26 πόντους 10 ριμπάουντ και 9 ασσίστ και ο Λετονός Πορζίνγκις με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους Χιτ ο Χίρο είχε 24 πόντους και ακολούθησε ο Αντεμπάγιο με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 50-59, 79-86, 106-110