Ελλάδα - Γαλλία 51-98: Η Εθνική Νέων θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό

Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Γαλλίας και ηττήθηκε στον ημιτελικό με 98-51. Η γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο (16/7, 18:30) στο μικρό τελικό, διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Οι τρικολόρ θα παίξουν στον τελικό με το Ισραήλ.

Η Εθνική Γαλλίας είχε το πάνω χέρι από την αρχή ο αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδο (25-14). Οι τρικολόρ ανέβασαν ρυθμό στο ΄δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-9, προηγήθηκαν με 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-23).

Οι Γάλλοι κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-39). Η Εθνική Γαλλίας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-12, νίκησε την Εθνική Ελλάδας με 98-51 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ευρωπαικού πρωταθλήματος Κ20, εκεί που θα παίξει με την Εθνική Ισρα΄΄ηλ.

Περίοδοι: 14-25, 23-51, 39-66, 51-98

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Βούλιτς (Κροατία), Γιανκόφσκι (Πολωνία)

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Χατζής 2, Μερμίγκης, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 13 (2), Σταυρακόπουλος 5 (1), Μπαζίνας, Καλαϊτζάκης 5 (1), Μαντζούκας 12 (2), Νεόφυτος, Πλώτας 2, Ζορμπάς, Ζούγρης 12 (10ρ.)