Γερμανία - Ελλάδα 65-47: Με ήττα ξεκίνησαν στη διοργάνωση οι κορασίδες

Οι Γερμανίδες κατάφεραν να επιββάλουν από νωρίς τον ρυθμό και να πάρουν τη νίκη με 65-47, υποχρεώνοντας έτσι την Εθνική σε ήττα στην πρεμιέρα του European Challenger.

Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά και από νωρίς θέλλησε να δείξει τα δύναμη καθώς πήρε διαφορά 15 πόντων  (20-15,10').  Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια μας ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση όμως στην αμύνα δεν μπορούσαν να αντισταθού στις Γερμανίδες που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +15 (29-14,20').  Μετά την ανάπαυλα οι αντίπαλοι μας μπήκαν με άγριες διαθέσεις και με ένα επιμέρους σκορ 15-0 εκτόξευσεαντην διαφορά στο +26 (44-18,26'). Οι Ελληνίδες δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι και συνέχισαν να παλεύουν όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν ποτέ και έτσι οι Γερμανίδες έφτασαν στην εύκολη νίκη με 65-47.