Ελλάδα – Γερμανία 70-57: 2Χ2 για τους Έφηβους στο τουρνουά του Μανχάιμ

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Εθνική Εφήβων, καθώς μετά την Κίνα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε και της Γερμανίας, με 70-57, στο πλαίσιο του τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” στο Μανχάιμ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Εφήβων έκανε το 2/2 στο τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” στο Μανχάιμ με το 70-57 επί της Γερμανίας U17, έχοντας και πάλι θερμή συμπαράσταση από την κερκίδα. Αύριο (1/4) η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 18.15 με την Αίγυπτο.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν σε όλη την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά με τους Σπάρταλη και Κομνιανίδη (19-15, 13’30’’), αλλά οι διοργανωτές απάντησαν με ένα 5-0 (19-20, 14’15’). Πατρίκης και Ρουμελιώτης έγραψαν το 24-20 (15’30’’) . Λιοτόπουλος και Πατρίκης πήραν τη σκυτάλη για το 28-20 (17’) με τη διαφορά να σκαρφαλώνει στο +12 (34-22, 19’) και τους Έλληνες παίκτες να ανοίγουν τον ρυθμό.

Το τρίποντο του Λιοτόπουλου με την έναρξη της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το 37-24 (20’20”) και ο Παγώνης οδήγησε ως το +17 (46-29, 23’45”). Ο Σπαρτάλης βοήθησε την ελληνική ομάδα να ξεφύγει ακόμη περισσότερο (48-29, 25′) με την άμυνα να δίνει σταθερά ευκαιρίες στην επίθεση. Η Γερμανία έκανε την αντεπίθεσή της ξεκινώντας κι αυτή από την άμυνα για να πλησιάσει (50-38, 29’10”). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Χαντζή “ξεκόλλησαν” την Εθνική Εφήβων (55-38, 30’15”). Ο δείκτης της διαφοράς ανέβηκε με τον Σερμπέζη να γράφει το 66-38 (34′) με πέντε συνεχόμενους πόντους και την Ελλάδα να σφραγίζει τη νίκη της με το τελικό 70-57.

Δεκάλεπτα: 11-11, 34-24, 54-38, 70-57

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χατζής 12 (1), Κομνιανίδης 2, Λιοτόπουλος 12 (1), Αλεξάκης 5 (1), Ρουμελιώτης 2, Σπάρταλης 7 (11ρ.), Παγώνης 12 (1), Παπαζώτος 2, Σερμπέζης 6, Πατρίκης 8, Ξανθόπουλος 2, Μανθόπουλος