Στην Λούντβιγκσμπουργκ το εισιτήριο για τους τελικούς της BBL

Η Λούντβιγκσμπουργκ θα βρεθεί στους τελικούς της BBL, ύστερα από τη νίκη της με 85-94 επί της Ουλμ!

Μετά το 71-71 του πρώτου αγώνα, ήταν αναμενόμενο οι δύο ομάδες να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια. Η Ουλμ πραγματοποίησε καλύτερο ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ουλμ να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης και την Λούντβιγκσμπουργκ να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (46-42, 20').

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λούντβιγκσμπουργκ να ανεβάζει στροφές και με τους Νάιτ, Βάιλερ-Μπαμπ και Γουίμπους να παίρνουν τα ηνία (69-71, 30').

Με την σπουδαία εμφάνιση των τριών παικτών, η Λούντβιγκσμπουργκ άντεξε στην πίεση της Ουλμ και κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 85-94, αλλά και το εισιτήριο για τον τελικό, στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όλντενμπουργκ - Άλμπα.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Νάιτ με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, Γουίμπους με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και Μπαμπ με 20 πόντους!

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Γκούντγουιν με 19 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 24-16, 46-42, 69-71, 85-94.