Ιωνικός-Λάρισα 74-66: Ο Τζέρμαν έστειλε τους Νικαιώτες στους 8 του Κυπέλλου Ανδρών

Ο Ιωνικός φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να επικρατήσει της Λάρισας με 74-66 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λάρισα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με τον Ιωνικό να πιέζει και να κρατάει την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, με την Θεσσαλική ομάδα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Έμεινε χαμηλά το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά οι δύο σύλλογοι ήταν ισόπαλοι στο τέλος του ημιχρόνου (30-30).

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους Θεσσαλούς να ισοφαρίζουν σε δύο στιγμές (33-33, 38-38), αλλά την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55).  Ο Ιωνικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-11 και κατάφερε να νικήσει με 74-66 και έτσι πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66

On Fire: Ο Θρετ της Λάρισας με 19 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 18-8 (οι δέκα πόντοι διαφορά για την Λάρισα στο 6' λεπτό

Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν ο  Γιουτζίν Τζέρμαν και ο Μουσταφά με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λάρισα διακρίθηκαν οι Θρετ και Ζάρας με 19 και 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 25.7% στα τρίποντα για την Λάρισα, με τον Ιωνικό να έχει 38.1%.