Λαύριο - ΑΕΚ 90-85: Την «υπέταξε» και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Σε ένα ματς... θρίλερ το Λαύριο επικράτησε με 90-85 της ΑΕΚ στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι αρχικά, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-13,6'), η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία με ένα επιμέρους 11-3 κατάφερε να ξεφύγει στο +8 (16-24, 10'). Το Λαύριο από τη μεριά του είδε την Ένωση να διατηρεί τα ηνία μέχρι το 13' (20-28), όμως με μπροστάρη τον Μουράτο, πέρασε στην αντεπίθεση και λίγο αργότερα βρέθηκε προσωρινά σε θέση οδηγού (35-32, 18'), αφού οι κιτρινόμαυροι με οδηγό τον Μέικον προηγήθηκαν εκ νέου (35-37, 20'). Η ίδια εικόνα ακολούθησε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Σερέλη πέρασαν μπροστά (46-42), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις (52-58, 30'). Στο τελευταίο μέρος του ματς το σύνολο του Παπαθεοδώρου δεν κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά των 7 πόντων (53-60), αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με ένα σερί 6-0 έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (59-60, 35').

Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του ματς, τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε... θρίλερ, καθώς το Λαύριο πήρε «ανάσα» 4 πόντων, 4' πριν το φινάλε (66-62). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μέικον για το 66-64, ωστόσο οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά στο +6 (70-64, 38'). Λίγο αργότερα ο Ζήσης με εύστοχο σουτ από τα 6μ75 μείωσε στο καλάθι (74-73), ενώ μετά από άστοχο σουτ του Κάρτερ ο Μέικον με 1/2 βολές ισοφάρισε για την ομάδα του (74-74). Oι παίκτες του Σερέλη πήραν την τελευταία επίθεση και με 10.4'' να απομένουν ο Ντέιβις αστόχησε. Ο Λάνγκφορντ πήρε τη μπάλα από τον Ζήση και ευστόχησε πίσω από το κέντρο, ωστόσο δεν πρόλαβε την κόρνα της λήξης και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση (74-74, 40'). Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο πλευρές αλληλοεξοντώθηκαν, ωστόσο το Λαύριο είχε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντιαλό με 23 πόντους, ενώ οι Μουράτος και Ντέιβις μέτρησαν από 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Από τη μεριά της Ένωσης ο Μέικον σημείωσε 24 πόντους και ο Λάνγκφορντ 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α), 90-85 (παρ.).

On Fire:  O Nτιαλό με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +8 της ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο (18-26, 11').

Ξεχώρισαν:  Ο Μουράτος μέτρησε 19 πόντους για το Λαύριο, ενώ ο Ντέιβις σημείωσε 16 πόντους.

Στον αντίποδα ο Μέικον πέτυχε 24 πόντους για τους κιτρινόμαυρους, ενώ ο Λάνγκφορντ μέτρησε 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ωστόσο μοιραίος για την ΑΕΚ ήταν ο Ζήσης ο οποίος αστόχησε αρχικά στα 15'' σε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στο «Χ», ενώ 10'' πριν το φινάλε, έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά και ο Ντιαλό διαμόρφωσε το τελικό 90-85.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Σώμος - Ανδρικόπουλος.