Ολυμπιακός – Πολκοβίτσε 70-83: Τρίτο δεκάλεπτο και... Σπανού έφεραν το 0-2

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με την Πολκοβίτσε, όμως γκρέμισε όσα έχτισε στο δεύτερο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την υπερπροσπάθεια να επιστρέψει στο ματς στο φινάλε, δεν απέφυγε την εντός έδρας ήττα με 83-70, που τον φέρνει στο 0-2.  Σε μονομαχία Γκούσταφσον (30 πόντοι, επτά ριμπάουντ) και Σπανού (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ) εξελίχθηκε η αναμέτρηση του ΣΕΦ.

Διπρόσωπος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Πολκοβίτσε. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (12-11), οι νταμπλούχες Ελλάδας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τις Αγιούσο και Γκούσταφσον, έτρεξαν ένα επιμέρους 10-3, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Το τρίποντο της Γκούσταφσον για το 27-18 στο 13’, έφερε τον Ολυμπιακό στο +9, όμως η Πολκοβίτσε απάντησε και μάλιστα άμεσα, με την Πολωνική ομάδα να τρέχει ένα επιμέρους 2-10 για το 29-28. Το τρίποντο της Αγιούσο για το 32-28, έφερε και πάλι την ομάδα του Πειραιά στο +4, η Σουκ με 1/2 βολές έγραψε το 35-30, όμως το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στις φιλοξενούμενες, που με τις Τέρνερ και Σπανού, απάντησαν με ένα 0-7, για το 35-37 του ημιχρόνου.

Κακή η εικόνα του Ολυμπιακού και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς το τρίποντο της Σουκ για το 41-40, ακολούθησε ένα ακόμα σερί, αυτή τη φορά με 12-0 από πλευράς Πολκοβίτσε, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με 41-52 στο 24’. Το τρίποντο της Στραουτμάνε έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-52), όμως πλέον η Πολκοβίτσε είχε πάρει για τα καλά το τιμόνι του αγώνα στα χέρια της και χάρη σε ένα  4-12, εκτόξευσε την διαφορά στους 16’ πόντους, με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (48-64). Πλέον, η ομάδα του Πειραιά έψαχνε ένα θαύμα για να επιστρέψει στο ματς, Σύρρα και Αγιούσο κατέβασαν την διαφορά στους 14 πόντους (57-71), από τους 19 στους οποίους είχε φτάσει, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.  Η Αγιούσο με ακόμα ένα τρίποντο έγραψε το 63-73 στο 35’, όμως το τρίποντο της Φρίσκοβετς στο 38’  για το 67-81, ουσιαστικά… τέλειωσε το ματς. Έτσι, το τελικό 70-83 φέρνει την ομάδα του Πειραιά στο 0-2, με την Πολκοβίτσε να παραμένει αήττητη με 2-0.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η Γκούσταφσον ήταν ασταμάτητη, πετυχαίνοντας 30 πόντους, έχοντας και επτά ριμπάουντ, ενώ η Αγιούσο είχε 15 πόντους. Για την Πολκοβίτσε, εκπληκτικό παιχνίδι έκανε η Σπανού με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, με την Μαβούνγκα να έχει 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83