Α1 Γυναικών: Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Συγκάτοικους τους Παναθηναϊκό και Χανιά, απέκτησε στην κορυφή της βαθμολογίας ο Ολυμπιακός, μετά και το πέρας της 5ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο στο Μοσχάτο, όπως δείχνει το τελικό 53-82 απέναντι στην τοπική Ελευθερία, με τις πράσινες να… τελειώνουν το παιχνίδι από το ημίχρονο, έχοντας ήδη αποκτήσει προβάδισμα 25 πόντων (32-57).

19 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε η Λεουτσάνκα, 17 η Μόργκαν, 16 η Ριντ , για έναν Παναθηναϊκό που τελείωσε το παιχνίδι με 8/19 τρίποντα, 45 ριμπάουντ και 29 ασίστ.

Για την Ελευθερία, η Μίχου είχε 14 πόντους και η Τόρεσιν 11.

Τα δεκάλεπτα:  19-31, 32-57, 45-70, 53-82

elepaoele

elepaopao

Επιστροφή στις νίκες για τον ΕΦΑΟΖ, με τον ομάδα του Ζωγράφου να επικρατεί στην Λευκάδα της τοπικής Νίκης με 63-54, ρεφάροντας, έτσι, την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον ΕΦΑΟΖ να παίρνει διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (10-20), την Νίκη, όμως, να επιστρέφει στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 32-31. Η επανάληψη, όμως, άνηκε στην ομάδα του Ζωγράφου, που χάρη σε ένα 8-21 στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας  (40-52), την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Εντυπωσιακό double – double από την Ζούρνη, που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 21 ριμπάουντ, την ώρα που ολόκληρη η Νίκη είχε 24!  Από 14 πόντους είχαν Μυλωνάκη και Κεσσε για τον ΕΦΑΟΖ, που αγωνίζεται με αμιγώς ελληνική σύνθεση, ενώ για την ομάδα της Λευκάδας, η Μπέσολο είχε 18 πόντους και η Πολυμένη 16.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-31, 40-52, 54-63

nikiefaozniki

nikiefaozefaoz

Τέλος, τους αιώνιους στην κορυφή της βαθμολογίας έπιασε και ο ΟΑ Χανίων, μετά την νίκη του στην Καλλιθέα με 74-65, επί των Εσπερίδων.

Η ομάδα της Κρήτης είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα (11-20), με τα Χανιά να διατηρούν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους  στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας της αναμέτρησης, το οποίο ήταν αρκετό για να φτάσουν στην νίκη με 74-65.

Για τα Χανιά, εξαιρετική ήταν η Ντράμοντ με 24 πόντους, με την Τζάκσον να κάνει double – double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, την Θεοδώρου να έχει 14 πόντους και την Μπιν να τελειώνει το παιχνίδι με 11 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Για τις Εσπερίδες, η Μούρερ είχε 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ, η Κολλάτου πρόσθεσε 14 πόντους, η Λέιντελ 13 και η Γουέιντ είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 30-39, 49-56, 65-74