Μπακς-Σέλτικς 119-112: Ένας Γιάννης να τον… πιείς στο ποτήρι (vid)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει στην δράση.. .αγριεμένος, οι Μπακς επικράτησαν των Σέλτικς με 119-112 και έδειξαν πως, έστω και χωρίς το πλεονέκτημα της έδρας λόγω κορονοϊού, έχουν βάλει πλώρη για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα «ελάφια» ξεκίνησαν με φόρα το παιχνίδι, προηγήθηκαν από νωρίς με 17-2 (!), όμως οι Σέλτικς, όσο περνούσε η ώρα έφερναν το ματς στα μέτρα τους. Το τελευταίο 12λεπτο ξεκίνησαν με τις δύο ομάδες στην ευθεία (87-87), όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε σκοπό να φύγει με κατεβασμένο το κεφάλι, οδηγώντας το Μιλγουόκι στην νίκη.

Ο Greek ήταν πραγματικά… Freak, τελειώνοντας το ματς με 36 πόντους, έχοντας 13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/12, μάζεψε 15 ριμπάουντ (κάνοντας double – double από το ημίχρονο), ενώ παράλληλα είχε επτά αίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Ο Μίντλετον είχε 18 πόντους αλλά με 6/20 σουτ, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 14 πόντους αλλά και έξι τάπες!

Για τους Σέλτικς, ο Σμαρτ είχε 23 πόντους, ο Μπράουν 22, ο Χέιγουορντ 17, ενώ ο Τέιτουμ έμεινε στους 5 πόντους με 2/18 σουτ!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 64-58, 87-87, 119-112

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (6/20 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 36 (13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/12 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Μπρουκ Λόπεζ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μάθιους 9 (2), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χιλ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιλιασόβα 7 (1), Μπράουν 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρίμπιν Λόπεζ 9 (1), Κόρβερ 6 (2), Γουίλσον

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 5 (2/18 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χέιγουορντ 17 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 13 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράουν 22 (3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκερ 16 (3), Γουαναμέικερ 14 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμαρτ 23 (3), Καντέρ 2, Οτζελέγε, Γουίλιαμς