Α1 γυναικών, ΠΑΣ Γιάννινα - Εύνικος 83-66: Οι Ηπειρώτισσες ήταν σαφώς ανώτερες

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε τον Εύνικο με σκορ 83-66, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Ηπειρώτισσες έχουν ρεκόρ 5-7, ενώ οι Λιοσιώτισσες έχουν πλέον 3 νίκες και 9 ήττες.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Γουίλκινσον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε και η Σαρηγιαννίδου με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη για τις φιλοξενούμενες πρώτη σκόρερ ήταν η Στούπα με 17 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 6λεπτο που οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 8-8, έκτοτε ο ΠΑΣ Γιάννινα μπόρεσε να κυριαρχήσει πλήρως στην αναμέτρηση.

Οι Ηπηρώτισσες έλεγξαν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού, περιορίζοντας τον Εύνικο, με αποτέλεσμα να καταφέρνουν να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο παρά τις όποιες αυκομειώσεις. Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά κι έτσι βρέθηκαν να κυνηγούν μεγάλες διαφορές.

Το ημίχρονο έληξε με 45-29 και εκεί είναι το κομβικό σημείο που ο ΠΑΣ έδειξε να ελέγχει το ματς. Το τελικό 83-66 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο και βρήκε τις Ηπειρώτισσες να παίρνουν την 5η τους νίκη για φέτος κάνοντας σημαντικό βήμα αφού πλέον βρίσκονται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΣ Γιάννινα – Εύνικος 83-66
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Κοντογιάννης-Κώνης
Δεκάλεπτα:22-17, 45-29, 63-48, 83-66
ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 10(1), Πηλακούτα 13, Σαρηγιαννίδου 16, Μαρίνη 10(2), Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 17, Άσμπερι 15(3).
Εύνικος (Βελτσίστας): Μάρτιν 9, Στούπα 17(4), Εμμανουηλίδου 1, Σταμάτη 14(4), Κασάπογλου 2, Κριμιτζά 1, Τσιανάκα, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκμαν 6, Κωτσίνη, Σμιθ 12(1).