Ελευθερία Μ. – Εύνικος 59-65: Σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα των Άνω Λιοσίων

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό 3-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εύνικος πέρασε νικηφόρα από το Μοσχάτο, επικρατώντας της Ελευθερίας με 65-59. Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την ομάδα των Άνω Λιοσίων, που ανέβηκε στο 2-7, με την Ελευθερία να υποχωρεί στο 5-4.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη που θα έχει ο αγώνας, με την Ελευθερία να κλείνει με +11 το πρώτο δεκάλεπτο (27-16). Στην δεύτερη περίοδο, όμως, το ματς… γύρισε τούμπα. Ο Εύνικος πέτυχε ένα εκπληκτικό 21-3 (!), μετατρέποντας το -11 σε +7 στο ημίχρονο, προβάδισμα το οποίο υπερασπίστηκε σε όλο το β’ μέρος, φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη.

Η Μαρτίν με 20 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ήταν η κορυφαία από πλευράς Εύνικου, με την Μπέρκμαν να έχει 12 πόντους και την Στούπα 11. Για την Ελευθερία, η Μπικλ είχε 28 πόντους και η Πάγκαλος 15.

Διαιτητές:  Καλογερόπουλος Φ.-Τζίμης-Καραπαπάς
Δεκάλεπτα: 27-16, 30-37, 46-51, 59-65
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Νάτσκου, Πάγκαλος 15(2), Αλιφραγκή 3(1), Λέρη, Ταμπάκου, Σπαθάρου 11(3), Κάισερ 2, Μπικλ 28.
Εύνικός (Βελτσίστας): Μαρτίν 20(4), Στούπα 11(3), Εμμανουηλίδου, Χατήρα 2, Σταμάτη 3(1), Κασάπογλου 5, Κριμιτζά, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκαν 12, Σμιθ 8(1).