Ισπανία-Βέλγιο 58-64: Με ανατροπή κατέκτησαν τον τίτλο του Eurobasket Women 2023 οι Βελγίδες

Η Εθνική Βελγίου νίκησε την Εθνική Ισπανίας με 64-58 στον τελικό και κατέκτησε τον τίτλο στο Eurobasket Women 2023.

Η Ισπανία είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Η ρόχα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-25).

Αν και οι "γάτες" μείωσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από την χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου κράτησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-43). Το Βέλγιο έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, νίκησε την Ισπανία με 64-58 και κατέκτησε τον τίτλο του Eurobasket Women 2023.

Από την Εθνική Βελγίου διακρίθηκαν οι Μέσεμαν και Λίνσκενς (15 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ισπανίας ξεχώρισαν οι Κάσας και Καρρέρα με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-13, 32-25, 48-43, 58-64